Seifai gali būti įvairių dydžių, formų, pagaminti iš įvairių medžiagų, tačiau visi jie atlieką labai svarbią funkciją – saugo svarbius dokumentus ar vertingus daiktus nuo vagysčių, gaisrų, potvynių ir kitų nelaimių.

Seifai būna įvairių rūšių, priklausomai nuo to, kokia jų naudojimo paskirtis ir kokią apsaugą jie suteikia.

Pagrindinės seifų rūšys:

1.       Seifai pagal paskirtį:

Seifai, saugantys nuo vagystės (šarvuoti seifai). Šių seifų užraktai yra ypatingai patikimi ir apsaugoti net ir nuo profesionalių vagių. Tokiuose seifuose gali būti saugomi ne tik svarbūs daiktai, bet ir konfidencialūs dokumentai.

ugniai atsparus seifas

Seifai, saugantys nuo gaisro. Šių seifų užraktai taip pat yra patikimi, tačiau kaip papildoma apsauga yra dar ir tai, kad šie seifai yra atsparūs ugniai. Paprastas dokumentas sunaikinamas 230 laipsnių temperatūroje, kai gaisro metu temperatūra viršija 700 laipsnių. Ugniai atsparūs seifai gali tam tikrą laikotarpį (nuo 30 min. iki 120 min. ir ilgiau) išlaikyti apie 180 laipsnių temperatūrą seifo viduje gaisro metu, tokiu būdu dokumentai, pinigai, kitos vertybės gali būti apsaugoti nuo sunaikinimo.

Seifai, saugantys ir nuo vagystės ir nuo gaisro (hibridiniai seifai). Šie seifai apsaugos šeimos vertybes, brangenybes, dokumentus, pinigus ne tik nuo profesionalių vagių, bet ir nuo gaisro.

seifai-pinigams

Seifai pinigams laikyti (saugyklos). Šie seifai itin aktualūs įmonėms, kurios turi daug grynųjų pinigų (restoranai, parduotuvės ir pan.). Tokie seifai gali būti pritvirtinami prie grindų, įmontuojami į sieną ar į grindis, kad jų nebūtų galima išnešti.

Seifai skaitmeniniam turtui saugoti. Šie seifai yra skirti apsaugoti skaitmeninį turtą (kompaktinius diskus, vaizdajuostes ir pan.) nuo vagystės ir gaisro. Šių seifų viduje palaikoma žymiai mažesnė temperatūra bei mažesnis drėgmės kiekis nei įprastuose ugniai atspariuose seifuose, kadangi skaitmeninis turtas yra daug jautresnis ugniai ir drėgmei nei popierius.

Seifai ginklams saugoti. Šie seifai gali būti įvairių dydžių, populiaresni yra erdvesni seifai, kad juose būtų galima sutalpinti visą ginklų kolekciją. Šie seifai apsaugo nuo vagių bei smalsių vaikų.

Medicininiai seifai. Šie seifai paprastai panašūs į spinteles ir naudojami saugoti vaistus ir medicininius reikmenis nuo vaikų. Dažniausiai tokie seifai nesukurti tam, kad apsaugotų nuo vagių. Įmonėse tokiuose seifuose gali būti laikomos pirmosios pagalbos priemonės darbuotojams.

Seifai, apsaugantys nuo aplinkos nelaimių (potvynių, pastatų griūčių ir pan.). Šie seifai yra pagaminti iš atsparių vandeniui, dulkėms, smūgiams ir kt. medžiagų ir pasižymi dideliu tvirtumu.

2.       Seifai pagal naudojimo vietą:

Sieniniai seifai. Šie seifai yra įmontuojami į sieną, už televizoriaus, paveikslo ar plakato. Tai padeda užmaskuoti seifą, padaryti jį mažiau pastebimą vagims. Geriausias būdas paslėpti sieninį seifą – įmontuoti jį už sienos plokštės, kuri priderinta ir nieko nesiskiria nuo sienos.

Grindų seifai. Šie seifai yra nepaprastai saugūs. Net jeigu vagys juos ir suranda, jie gali pasiekti tik seifo duris (likusi seifo dalis įmontuota į grindis ir neprieinama), o seifo durys yra pati tvirčiausia daugumos seifų dalis. Grindų seifai yra įmontuojami į betonines grindis arba įdedami į betono bloką po grindinis. Šių seifų kaina santykinai didesnė nei kitų ne tik dėl didesnės apsaugos, kurią suteikia seifo įmontavimas į grindis, bet ir dėl to, kad šie seifai paprastai yra atsparūs ugniai, gali būti geriau užmaskuoti nei sieniniai seifai (ant jų galima uždėti sunkius ir sunkiai pajudinamus baldus).

Nepritvirtinti seifai. Šie seifai paprastai yra sunkūs, kad juos būtų sunku išnešti. Kaip papildoma apsauga seifuose gali būti naudojama piršto antspaudų identifikacijos sistema.

Diversiniai (paslėpti) seifai. Šie seifai yra užmaskuojami taip, kad atrodo nepastebimi. Jie gali atrodyti kaip knygos, buitinės valymo priemonės, žvakės, gėrimų buteliai ir t.t. Šie seifai paprastai gali saugoti nedidelius daiktus (raktus, kreditines korteles) ir nėra itin saugūs, kadangi jei vagis juos suranda, gali nesunkiai išsinešti.

Kompiuteriniai seifai. Šie seifai yra tokio dydžio kaip nešiojamasis kompiuteris. Jie gali būti pritvirtinami prie stalo ar įmontuojami į stalčių. Šie seifai yra mobilūs ir ypač paplitę viešbučiuose, kuriuose apsistoja verslo reikalais keliaujantys žmonės.

Vienas iš esminių seifo saugumo atributų – seifo užraktas. Užraktai gali būti įvairių tipų: mechaniniai, turintys kombinacijų mechanizmus, elektroninius mechanizmus (skaitmenines korteles, papildomas klaviatūras ir pan.) ar vertinantys biometrinius duomenis.

Pagrindiniai seifų užraktų tipai:

Raktu rakinama sistema. Seifai, kurie rakinami įprastu raktu, yra mažiausiai apsaugoti, kadangi vagys gali lengvai išlaužti spyną. Kaip papildoma apsauga tokiuose seifuose gali būti naudojama kita užrakinimo sistema.

Kombinacinė užrakinimo sistema. Tai viena seniausių seifų rakinimo sistemų. Ši sistema reikalauja tam tikro kiekio skaičių teisingos kombinacijos, norint atidaryti seifą.

Elektroninė (skaitmeninė) užrakinimo sistema. Šioje sistemoje naudojama skaitmeninė klaviatūra, į kurią reikia įvesti skaitmeninį kodą, norint atidaryti ar uždaryti seifą. Skaitmeninė užrakinimo sistema paplitusi namų, viešbučių, ginklų, biurų seifuose.

Biometrinė (pirštų antspaudų) užrakinimo sistema. Tai labai pažangi seifų rakinimo sistema, kuri nuskaito pirštų antspaudus. Papildomai su šia sistema gali būti naudojamas įprastas raktas arba kodas.

Kita svarbi seifo dalis – seifo dėžė, į kurią dedami saugomi daiktai. Dauguma seifų turi kelis apsauginio metalo sluoksnius: išorinis minkšto metalo sluoksnis; tvirto metalo plokštė, apsauganti užraktą ir minkšto metalo sluoksnis, į kurį įmontuotas užraktas.

Seifų gamyboje taikoma tokia taisyklė: kietos ir tvirtos medžiagos yra paveikiamos pakartotinių smūgių ir įtrūksta. Minkšto metalo sluoksnis apsaugo nuo smūginio sukrėtimo – jis gali deformuotis, tačiau taip lengvai neįtrūks.

Visi seifai yra klasifikuojami, priskiriant juos atitinkamai saugumo klasei, priklausomai nuo atsparumo ugniai, drėgmei, mechaniniam, elektroniniam laužimui, gręžimui, pjovimui, cheminiam poveikiui, aplinkos poveikiui ir t.t.

Nepaisant visų seifo saugumo ypatybių, vagys vis vien gali rasti būdą, kaip jį atidaryti. Žinant šiuos būdus, galima imtis priemonių geriau apsaugoti seifą ir daiktus jame.

Žemiau pateikiami keli būdai, kuriais vagys gali bandyti atidaryti seifą:

Fiziniai metodai atidaryti seifą (laužimas). Vienas iš paplitusių būdų – išgręžti skylę seife. Tvirtesni seifai yra atsparūs gręžimui, naudojant itin tvirtas medžiagas.

Užrakto klastojimas. Kai kurių užraktų kombinacijos gali būti atspėtos pagal garsą (besisukantis užraktas, kuris dėl susidėvėjimo skleidžia kitokį garsą, pasukus ant tam tikrų skaitmenų), kitus požymius. Pažangesni užraktai yra gaminami iš lengvesnių medžiagų, kurios sumažina užrakto susidėvėjimą. Kitas būdas, kaip apsisaugoti nuo užrakto klastojimo – dantyti ratukai (surinkus neteisingą kombinaciją, mechanizmas užsikerta).

Užrakto atspėjimas. Seifų savininkai dažnai būna nuspėjami ir pasirenka kombinacijas, kurias sudaro gimimo datos, adresai ar vairuotojo pažymėjimo numeris. Tokias kombinacijas vagys gali nesunkiai atspėti arba žinoti.

Automatinės seifų atidarymo sistemos. Tai specialiai sukurtos sistemos, kurios gali per kelias sekundes patikrinti tūkstančius kombinacijų ir surasti tą, kuri atidarys seifą. Šios sistemos yra santykinai brangios.

Radioaktyvūs metodai. Naudojami rentgeno spinduliai, kurie padeda pamatyti seifo kombinacijas. Šiuolaikiniai seifai gaminami iš tokių medžiagų (nailonas), kurios atsparios šio metodo taikymui.